INSTYTUT ZDROWIA
MEDICALL
ul. Wojska Polskiego 77
97-300 Piotrków Trybunalski


pon.-pt.:
8.00-21.00
 • 662 107 803
  Po połączeniu usłyszą Państwo lektora i możliwość wyboru odpowiedniej dla siebie rejestracji:
  1. Lekarze rodzinni i badania laboratoryjne
  2. Lekarze specjaliści
  3. USG, RTG, rehabilitacja
  4. Stomatologia
  5. Hospicjum i opieka domowa
  7. Szczepienia COVID-19
 • 602 627 369
  zakład opiekuńczo-leczniczy
 • 44 649 77 24
  sekretariat
 • 696 721 214
  medycyna estetyczna i dietetyka BVITAL

Aktualności

 • Nasze usługi
 • Nasi lekarze
 • Biuletyn
 • Strefa wiedzy

14 LISTOPADA- ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ.

🔹 14 LISTOPADA- ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ.

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Schorzenie to – według danych NFZ-u – dotyczy ponad 2 mln Polaków, z czego ponad 500 tys. nie jest jej świadomych.

Co trzeba wiedzieć o cukrzycy❓

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje cukrzycy. Cukrzyca typu I to choroba autoimmunologiczna – polega ona na tym, że trzustka nie produkuje insuliny, niezbędnej do regulowania poziomu cukru we krwi. Ma ona gwałtowny przebieg i najczęściej jest diagnozowana u dzieci i młodzieży. Z kolei cukrzyca typu II – zwana także insulinoopornością – jest schorzeniem metabolicznym. W jej przebiegu trzustka co prawda produkuje insulinę, ale organizm staje się oporny na jej działanie. Ryzyko występowania cukrzycy typu II rośnie wraz z wiekiem – jest to jedna z typowych chorób wieku podeszłego. Wpływ na jej rozwój ma również nieprawidłowa dieta, niedobór aktywności fizycznej oraz niezdrowy tryb życia.

Cukrzyca typu II – objawy:

Cukrzyca typu II u seniorów najczęściej jest diagnozowana przy okazji standardowych badań kontrolnych. Prawidłowy wynik poziomu glukozy we krwi mieści się w granicach 70–99 mg/dl. W przypadku podwyższonego wyniku badanie należy powtórzyć po kilku dniach. Bardzo często jednak przed potwierdzeniem diagnozy w badaniach pacjenci mogą zaobserwować u siebie niepokojące objawy w postaci:

✅ napadów apetytu,
✅ wzmożonego pragnienia,
✅ potrzeby częstego oddawania moczu,
✅ spadku masy ciała,
✅ uczucia suchości w ustach,
✅ senności,
✅ uczucia ciągłego zmęczenia,
✅ zaburzeń widzenia.

Symptomy tego typu powinny zostać niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.

Jak leczy się cukrzycę?

Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą typu II muszą stale znajdować się pod opieką lekarza – w Domu Rodzinnym nasi pensjonariusze mogą liczyć na specjalistyczną pomoc diabetologa. Głównym elementem terapii jest przyjmowanie insuliny, która pozwala regulować poziom cukru we krwi w formie zastrzyków. Bardzo ważna jest także prawidłowa dieta, uwzględniająca spożywanie odpowiedniej liczby posiłków w ciągu dnia, zapotrzebowanie kaloryczne oraz odżywcze danego pacjenta. Należy pamiętać, że w diecie cukrzycowej istotne jest zastąpienie cukrów prostych (znajdujących się np. słodyczach, produktach z białych mąki i niektórych owocach) cukrami złożonymi. Wprowadzenie odpowiednego leczenia sprawia, że – choć cukrzyca typu II jest groźną chorobą – to jednak można z nią żyć długie lata!
powrót