INSTYTUT ZDROWIA
MEDICALL
ul. Wojska Polskiego 77
97-300 Piotrków Trybunalski


pon.-pt.:
8.00-21.00
 • 662 107 803
  Po połączeniu usłyszą Państwo lektora i możliwość wyboru odpowiedniej dla siebie rejestracji:
  1. Lekarze rodzinni i badania laboratoryjne
  2. Lekarze specjaliści
  3. USG, RTG, rehabilitacja
  4. Stomatologia
  5. Hospicjum i opieka domowa
  7. Szczepienia COVID-19
 • 602 627 369
  zakład opiekuńczo-leczniczy
 • 44 649 77 24
  sekretariat
 • 696 721 214
  medycyna estetyczna i dietetyka BVITAL

Aktualności

 • Nasze usługi
 • Nasi lekarze
 • Biuletyn
 • Strefa wiedzy

CO PYLI W SIERPNIU? JAKIE PYŁKI WYWOŁUJĄ ALERGIĘ W SIERPNIU?

Co pyli w sierpniu?

Między innymi zarodniki grzybów mikroskopowych, pokrzywa i bylica. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych w sierpniu dokuczają one uczuleniowcom w całej Polsce, ponieważ stężenie zarodników i pyłków tych roślin w powietrzu jest bardzo wysokie i utrzymuje się aż do września. 

Sierpień to miesiąc, w którym kwitnie ambrozja, dlatego uczuleni na jej pyłki powinni zacząć uważnie śledzić kalendarz pylenia. Sprawdź, jakie rośliny pylą w sierpniu i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie. 

W sierpniu pylą m.in. zarodniki grzybów mikroskopowych, pokrzywa i bylica. W tym miesiącu najczęstszą przyczyną uczuleń są alergeny grzybów z gatunku  Cladosporium i  Alternaria alternata. Rozwojowi tego rodzaju grzybów sprzyja wysoka wilgotność powietrza i umiarkowanie wysoka temperatura, dlatego sierpień to trudny okres dla uczulonych na zarodniki grzybów mikroskopowych. 

Szczyt pylenia bylicy w sierpniu
Ważna informacja dla uczulonych na pyłki bylicy! W sierpniu przypada apogeum pylenia tego często spotykanego chwastu. Już na przełomie lipca i sierpnia na jej pyłki powinni uważać alergicy z południowo-wschodniej Polski, ponieważ pylenie roślin złożonych (w tym chwastów) rozpoczyna się najczęściej właśnie w tej części kraju. 
Należy pamiętać, że intensywność pylenia poszczególnych roślin w różnych częściach kraju jest uzależniona m.in. od zmiennych warunków atmosferycznych. Warto wiedzieć, że w czasie opadów deszczu powietrze jest wolne od pyłków roślin, dlatego poza kalendarzem pylenia warto śledzić także prognozę pogody. 
  
Co pyli w sierpniu?
•    Zarodniki grzybów mikroskopowych (grzybów pleśniowych) z rodzaju Cladosporium i Alternaria
Przez cały sierpień we wszystkich regionach kraju stężenie zarodników grzybów z rodzaju  Cladosporium jest wysokie. Jak co roku znikną one z powietrza dopiero na początku… listopada. Krótszy okres pylenia mają zarodniki grzybów rodzaju  Alternaria – ostatnia dekada sierpnia kończy kilkumiesięczne, agresywne działanie tych grzybów na alergików w całej Polsce. Od początku września intensywność ich pylenia słabnie. 
•    Bylica pospolita
Przez cały sierpień stężenie pyłków bylicy we wschodniej i północnej części kraju jest wysokie. Podobnie w południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańcach Polski. Z kolei w centralnej części kraju pyłki bylicy wywołują reakcje alergiczne przez pierwsze dwie dekady miesiąca - wtedy ich stężenie jest wysokie. Dopiero pod koniec sierpnia ich stężenie zmniejsza się do średniego. 
  
•    Pokrzywa
Pokrzywa, która kwitnie od czerwca do sierpnia, wytwarza ogromne ilości pyłku, ale rzadko powoduje uczulenia. Na Mazowszu i Pomorzu przez pierwszą dekadę sierpnia stężenie pyłku pokrzywy w powietrzu jest wysokie, a przez dwie ostatnie średnie. Tradycyjnie pyłki pokrzywy najbardziej dokuczają alergikom z centralnej Polski, gdzie przez pierwsze dwie dekady sierpnia ich stężenie jest bardzo wysokie, a w dopiero w ostatniej średnie. Z kolei uczuleniowcy z południowej części kraju oraz z północno-wschodniego krańca Polski zmagają się z pyłkami pokrzywy tylko do ok. 20 sierpnia. W ostatniej dekadzie miesiąca w tym rejonie nie obserwuje się pyłków pokrzywy w powietrzu. 
•    Trawy
Pyłki traw, które są najczęstszą przyczyną sezonowych dolegliwości alergicznych w Polsce, w sierpniu nieznacznie dokuczają alergikom z centralnej części kraju oraz z południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańców Polski. W tych rejonach stężenie pyłków traw jest niskie. Z kolei na Mazowszu i Pomorzu przez pierwsze dwie dekady sierpnia nie obserwuje się pyłków traw w powietrzu. Pojawiają się one dopiero w ostatniej dekadzie miesiąca. Należy pamiętać, że w parkach i na łąkach obserwuje się dwukrotne zwyżki stężenia tych alergenów w powietrzu rano, od godz. 5 do 8 oraz między godz. 17 a 19. 
•    Ambrozja
W Polsce ambrozja zaczyna kwitnąć w drugiej połowie sierpnia, a jej pyłki utrzymują się w powietrzu do października. Jednak w sierpniu jej obecności nie zauważą alergicy z południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańców Polski, ponieważ w tych rejonach nie pyli. W centralnej Polsce oraz na Pomorzu i Mazowszu jej pyłki w niskim stężeniu pojawią się dopiero w ostatniej dekadzie miesiąca. 
•    Babka zwyczajna
Babka zwyczajna kwitnie od kwietnia do września. Przez cały ten okres stężenie pyłków tej rośliny w powietrzu nie zmienia się i jest niskie. 
•   Szczaw zwyczajny 
Szczaw zwyczajny najsilniej pyli od lipca do końca września, jednak już w sierpniu przestaje dokuczać uczuleniowcom. We wschodniej i północnej części kraju przez cały miesiąc stężenie pyłków szczawiu jest niskie. W centralnej Polsce szczaw pyli tylko do ok. 20 sierpnia - w ostatniej dekadzie jego pyłki nie są obecne w powietrzu. Z kolei w południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańcach Polski pierwsza dekada miesiąca zamyka okres pylenia szczawiu w tym rejonie. 
Komosa 
Na początku sierpnia w całej Polsce jej stężenie w powietrzu jest średnie. Dopiero w dwóch ostatnich dekadach miesiąca zmniejszy się. 
Ważne 
W poszczególnych latach sezony pylenia mogą znacznie różnić się od średnich wieloletnich. W związku z tym należy śledzić na bieżąco aktualne komunikaty dla alergików, które są dostępne m.in. na stronie internetowej Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych.


Przypominamy, że do naszego grona specjalistów dołączyła Teresa Tobiasz-Bednarska, lekarz alergolog.

Nasz specjalista jest dostępny dla Państwa w poniedziałki i wtorki.
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem  662-107-803 wew. nr 2, w celu rezerwacji, oraz uzyskania więcej informacji.

#zdrowiepod77 
powrót