INSTYTUT ZDROWIA
MEDICALL
ul. Wojska Polskiego 77
97-300 Piotrków Trybunalski


pon.-pt.:
8.00-21.00
 • 662 107 803
  Po połączeniu usłyszą Państwo lektora i możliwość wyboru odpowiedniej dla siebie rejestracji:
  1. Lekarze rodzinni i badania laboratoryjne
  2. Lekarze specjaliści
  3. USG, RTG, rehabilitacja
  4. Stomatologia
  5. Hospicjum i opieka domowa
  7. Szczepienia COVID-19
 • 602 627 369
  zakład opiekuńczo-leczniczy
 • 44 649 77 24
  sekretariat
 • 696 721 214
  medycyna estetyczna i dietetyka BVITAL

Aktualności

 • Nasze usługi
 • Nasi lekarze
 • Biuletyn
 • Strefa wiedzy

TERAPIA OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM I KWASEM HIALURONOWYM W INSTYTUCIE ZDROWIA MEDICALL.

Terapia OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM, to metoda którą stosuje się najczęściej w leczeniu urazów i schorzeń takich jak:

✅ łokieć tenisisty
✅ łokieć golfisty
✅ uszkodzenie stożka rotatorów (bark)
✅ ostrogi piętowe
✅ urazy ścięgna Achillesa
✅ uszkodzenie mięśni i ścięgien
✅ zaburzenia zrostu kostnego
✅ kolano skoczka
✅ zmian zwyrodnieniowych stawów
✅ gojenie ran

Osocze bogatopłytkowe znajduje swoje zastosowanie również w medycynie estetycznej, stomatologii, dermatologii i medycynie sportowej. Zawarte we krwi czynniki wzrostu po ich skoncentrowaniu stymulacją w sposób naturalny procesy naprawcze i regeneracyjne tkanek po ich uszkodzeniu.

Przeprowadzenie zabiegu:
Zabieg jest przeprowadzany przez lekarza specjalistę i personel medyczny. Preparat sporządza się z 15 ml krwi żylnej pacjenta. Po pobraniu krew jest wirowana w specjalnej tubie, następnie przygotowane osocze bogatopłytkowe jest podawane przez lekarza w uszkodzone miejsce.

_____________________________________________________

Iniekcja kwasu hialuronowoego, tzw. wiskosuplementacja, to bardzo popularny zabieg, znajdujący zastosowanie we współczesnej medycynie. Z powodzeniem stosowana jest w gabinetach odnowy biologicznej (wypełnianie zmarszczek) czy okulistyce (jako składnik kropli nawilżających do oczu). Nowoczesna ortopedia również oferuje szereg terapii z wykorzystaniem tej cennej substancji.

Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to występujący w organizmie człowieka związek organiczny, posiadający doskonałe zdolności do wiązania wody. Jako składnik skóry właściwej nadaje jej sprężystość; będąc elementem płynu stawowego – odpowiada za kondycję mazi stawowej.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w ortopedii
Kwas hialuronowy pokrywa powierzchnie stawowe, umożliwiając „poślizg” pomiędzy chrząstkami. Z upływem lat, jego ilość w organizmie maleje. Efektem tego procesu, jest spadająca lepko-sprężystość płynu maziowego, który nie chroni już skutecznie chrząstek przed siłami tarcia. W efekcie dochodzi do uszkodzeń stawów, stanów zapalnych i zwyrodnieniowych w ich obrębie (tzw. osteoartoza). Warto jednak podkreślić, że upływający czas nie jest jedynym czynnikiem, powodującym schorzenia. Na ich rozwój istotny wpływ ma równie masa ciała Pacjenta. Powstała w młodości nadwaga, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości już w granicach pięćdziesiątego roku życia.
Wyspecjalizowane w zakresie ortopedii, profesjonalne ośrodki medyczne, najczęściej stosują tego typu iniekcje w przypadku zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym i zwyrodnień kolana. Schorzenia te są bardzo uciążliwe, gdyż wywołują ból i utrudniają poruszanie się. Uzupełnienie ubytku kwasu hialuronowego jego syntetycznym odpowiednikiem, poprawia parametry płynu maziowego. W konsekwencji prowadzi to do likwidacji stanu zapalnego i zabezpieczenia chrząstki stawowej przed dalszą, szybko postępującą degeneracją. Metoda ta daje znakomite rezultaty: ból mija, a Pacjent powraca do dawnej sprawności ruchowej.

Kwas hialuronowy – przeciwwskazania
Wiskosuplementacji nie stosuje się u osób, które:
✅ Cierpią na infekcje bakteryjne.
✅ Dotknięte są chorobami układu immunologicznego.
✅ Posiadają stany zapalne lub urazy skóry w okolicy ostrzykiwanego stawu.
✅ Karmią piersią lub są w ciąży.


Przygotowania do wiskosuplementacji
Przed leczeniem, konieczna jest wizyta u ortopedy. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim, dotyczącym zdrowia Pacjenta, specjalista może zlecić wykonanie zdjęcia RTG oraz badanie USG chorego stawu. Przed planowanym zabiegiem, w miarę możliwości, należy odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi.

Terapia kwasem hialuronowym – jak szybko działa?
Badania kliniczne dowodzą, że w przeważającej ilości przypadków, pierwsze efekty wiskosuplementacji są przez Pacjentów dostrzegane po około 7-10 dniach od iniekcji. Wyraźną poprawę w obrębie stawów zgłaszają oni po koło 4 tygodniach od przeprowadzonego zabiegu. Na czas i ostateczny rezultat terapii ma jednak wpływ wiele czynników, takich jak np. stopień zaawansowania choroby zwyrodnieniowej czy wiek Pacjenta.

Jak często powtarzać zastrzyki?
Kwestię ilości i częstotliwości iniekcji zawsze określa lekarz. Wszystko zależy od faktycznej kondycji chorych stawów oraz poziomu aktywności fizycznej chorego. Aktualnie najczęściej stosuje się preparaty typu „one-shot” – czyli podawane jednorazowo. Jednak w zależności od indywidualnych preferencji pacjenta oraz stopnia zaawansowania zmian można dobrać również inny sposób leczenia (np. cykl 3 iniekcji w tygodniowych odstępach).


Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 📲 662-107-803 wew. nr 2, w celu rezerwacji, oraz uzyskania więcej informacji.

#zdrowiepod77
powrót