INSTYTUT ZDROWIA
MEDICALL
ul. Wojska Polskiego 77
97-300 Piotrków Trybunalski


pon.-pt.:
8.00-21.00
 • 662 107 803
  Po połączeniu usłyszą Państwo lektora i możliwość wyboru odpowiedniej dla siebie rejestracji:
  1. Lekarze rodzinni i badania laboratoryjne
  2. Lekarze specjaliści
  3. USG, RTG, rehabilitacja
  4. Stomatologia
  5. Hospicjum i opieka domowa
  7. Szczepienia COVID-19
 • 602 627 369
  zakład opiekuńczo-leczniczy
 • 44 649 77 24
  sekretariat
 • 696 721 214
  medycyna estetyczna i dietetyka BVITAL

Aktualności

 • Nasze usługi
 • Nasi lekarze
 • Biuletyn
 • Strefa wiedzy

ZABIEGI PROKTOLOGICZNE W INSTYTUCIE ZDROWIA MEDICALL

W Instytucie Zdrowia Medicall nasz specjalista z zakresu proktologii dr Sławomir Glinkowski kompleksowo leczy pacjentów z dolegliwościami proktologicznymi.

Choroba hemoroidalna – laserowe leczenie hemoroidów


Hemoroidy- to nieprzyjemna dolegliwość

Hemoroidy to temat tabu. Ludzie niechętnie mówią o tym problemie, a dolegliwości z nimi związane są nieprzyjemne. W większości przypadków zaczyna się od pieczenia i dyskomfortu, a samodzielne leczenie nie daje długotrwałego efektu. Gdy pojawiają się krwawienia, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Dolegliwości z powodu hemoroidów nie są rzadkością.
Ponad połowa wszystkich mężczyzn i kobiet powyżej 50-go roku ma ten problem, a około 80% populacji przynajmniej raz w życiu cierpi z powodu bolesnych dolegliwości spowodowanych chorobą hemoroidalną. Zaledwie 30% chorych szuka pomocy u lekarza.

Co to są hemoroidy i jakie są objawy choroby hemoroidalnej ?

Guzki krwawnicze to fizjologiczna struktura odbytu, występująca u wszystkich ludzi.
Są to trzy (czasem cztery) poduszkowate sploty naczyniowe, wypełnione umiarkowanie krwią. Hemoroidy znajdujące się pomiędzy mięśniem zwieraczem wewnętrznym, a kanałem odbytu mają za zadanie uszczelnić odbyt oraz zapewnić w sposób kontrolowany opróżnianie jelita z gazów i stolca.
Za czynniki sprzyjające powiększaniu się hemoroidów, a w konsekwencji rozwinięciu się choroby hemoroidalnej uważa się:

# dietę ubogoresztkową (czyli stosowanie diety zawierającej zbyt małą ilość nieprzetworzonych pokarmów roślinnych)
# zły sposób wypróżniania się (zaparcia, częste biegunki)
# ciążę
# siedzący tryb życia
# czynniki genetyczne

Wyróżniamy 4 stopnie choroby hemoroidalnej:

I stopień – guzki nie są widoczne na zewnątrz, ale pacjent może odczuwać pewien dyskomfort: swędzenie, częste parcie. Podczas wypróżniania może pojawić się niewielkie krwawienie.
II stopień – objawy podobne jak w pierwszym stopniu, ale mocniej nasilone. Guzki wypadają podczas parcia, ale jeszcze samoistnie się cofają. Znacznie bardziej dokuczliwe swędzenie i pieczenie.
III stopień – to silne krwawienia podczas wypróżniania, guzki już się same nie cofają i wymagają ręcznego odprowadzenia do kanału odbytu. Pojawia się: ból, uciążliwy świąd, uczucie częstego parcia na stolec i niepełnego wypróżnienia.
IV stopień – na tym etapie guzki utrzymują się na zewnątrz, nie można ich odprowadzić do środka kanału odbytu.

Do poważnych powikłań choroby hemoroidalnej należy zakrzepica i uwięźnięcie guzków krwawniczych. W tych przypadkach wymagana jest pilna wizyta u chirurga lub na SOR w szpitalu.

Chorobę hemoroidalną należy odróżnić od tzw. żylaków odbytu, które są nieprawidłowo poszerzonymi podskórnymi naczyniami żylnymi okolicy odbytu.

Laserowe leczenie hemoroidów – zabieg LHP ®

Zabieg LHP ® (Laser HemorrhoidoPlasty) polega na wprowadzeniu światłowodu do guzka krwawniczego i podanie energii światła lasera o długości fali 1470nm. Absorpcja światła lasera w tkance wokół światłowodu niszczy naczynia hemoroidalne i obkurcza tkanką łączną, co prowadzi do zmniejszenia objętości powiększonego hemoroida. Podczas zabiegu poduszki hemoroidalne kurczą się o ok. 30% i dalej sukcesywnie przez kolejne 6 tygodni. Zasadą zabiegu jest niezależne oddziaływanie na poszczególne kolumny hemoroidalne, bez wycinania tkanek. Celem zabiegu jest zrekonstruowanie naturalnej anatomii odbytu i obliteracja naczyń zasilających hemoroid, a w przypadku dużych hemoroidów redukcja ich wypadania.

Procedura laserowa LHP ® jest dedykowana leczeniu choroby hemoroidalnej 3-go i 4-go stopnia. Jest lepszym rozwiązaniem od konwencjonalnych zabiegów chirurgicznych, zarówno pod względem bólu po przeprowadzonej operacji, jak i czasu rekonwalescencji.

Zalety zabiegu LHP ®:

bardzo szybki powrót do normalnej aktywności
zabieg w procedurze chirurgii jednego dnia
brak dolegliwości bólowych po wykonanym zabiegu
niskie ryzyko komplikacji
minimalne ryzyko uszkodzenia śluzówki i mięśni zwieraczy
najlepsze zachowanie funkcji trzymania stolca
możliwość powtórnego wykonania lub łączenia z innymi zabiegami

Wady zabiegu LHP ®:

końcowy rezultat po zabiegu występuje po upływie ok. 6 tygodni


Przetoka odbytu – laserowe leczenie przetok odbytu

Czym jest przetoka odbytu?

Przetoka odbytu jest to nieprawidłowe połączenie kanału odbytu ze skórą okolicy odbytu. Otwór wewnętrzny stanowi zwykle okolica zmienionego zapalnie gruczołu odbytowego Hermana (fizjologicznie występującego w kanale odbytu), natomiast ujście zewnętrzne najczęściej lokalizuje się na skórze w okolicy przyodbytowej.
Przetoka odbytu jest chorobą przewlekłą, wymagającą długotrwałego leczenia i częstych kontroli lekarza proktologa. Jej początkiem może być faza ostra, czyli ropień odbytu. Przyczyną obu jest infekcja bakteryjna gruczołów w kanale odbytu. Ropień odbytu jest ostrym stanem, wymagającym natychmiastowej interwencji chirurgicznej i niezwłocznego nacięcia. W przebiegu choroby mogą występować nawrotowe ropnie odbytu.

Kanał przetoki może przebiegać na różnej wysokości przez mięśnie zwieracze, co jest podstawą klasyfikacji aktualnie stosowanej przez lekarzy proktologów. Zajęcie zwieraczy prowadzi do ich osłabienia, co może być przyczyną nietrzymania gazów lub stolca.

Co powinno nas nakierować na rozpoznanie przetoki odbytu?

Do objawów przetoki odbytu zaliczamy niewielki otwór zlokalizowany w okolicy odbytu, z którego może wydobywać się ropa.

Wyciek ropny może również wydobywać się z kanału odbytu, gdyż to tam lokalizuje się otwór wewnętrzny przetoki. Do dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów należy również świąd i pieczenie okolicy odbytu oraz gorsze trzymanie gazów i stolca. Podejrzenie powstania przetoki powinno się również nasunąć w przypadku nawracających ropni odbytu.
Przetoka odbytu zwykle nie boli – rozpierający ból, zwiększone ucieplenie okolicy odbytu, gorączka mogą sugerować zarośnięcie otworów – wewnętrznego i zewnętrznego przetoki – a w konsekwencji powstanie ropnia – konieczne jest wtedy natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza i pilna interwencja chirurgiczna!

Jak leczyć?

Przetoka odbytu zawsze wymaga leczenia operacyjnego. Dobór metody operacji zależy od przebiegu kanału przetoki względem mięśni zwieraczy odbytu. Indywidualne dopasowanie rodzaju operacji do stanu miejscowego zmniejsza ryzyko inkontynencji (nietrzymania) gazów lub stolca.

Jedną z najnowszych możliwości leczenia przetok jest zabieg laserowy za pomocą radialnego światłowodu – FiLaC ® (Fistula-Tract Laser Closure).

Pierwszy etap zabiegu obejmuje założenie na 8-12 tygodni cienkiego drenu (najczęściej jest to nitka) celem utrzymania drożności kanału przetoki, a przede wszystkim celem zabezpieczenia pacjenta przed powstaniem nawrotowego ropnia.

Zabieg przeprowadza się najczęściej w krótkim znieczuleniu ogólnym, w pozycji litotomijnej. Od zewnętrznej strony do kanału przetoki wprowadzany jest światłowód lasera radialnego o kulistym zakończeniu, a następnie w kierunku ścian przetoki emitowane jest światło lasera o długości fali 1470 nm, które niszczy tkankę przetoki. Powoduje to zapadnięcie przetoki. Ze względu na brak rozległych cięć i otwartych ran okolicy odbytu, proces gojenia przebiega szybko, a użycie światła lasera przywraca naturalną strukturę anatomiczną, nie naruszając mięśni, wyściółki kanału odbytu i śluzówki.

Główne zalety zabiegu FiLaC ®:

• nie uszkadza aparatu zwieraczowego – minimalne ryzyko nietrzymania gazów i stolca
• brak szerokich nacięć, rozległych ran i szpecących blizn – po zabiegu pozostaje jedynie niewielka, „punktowa” rana, krótki czas gojenia
• krótki czas zabiegu – kilka/ kilkanaście minut 
powrót